Aicinām jauniešus piedalīties sociālo plakātu konkursā „Esi aktīvs – piedalies!”

05. februāris, 2021

Pasaules un Latvijas ziņu virsraksti ik dienu vēsta par sabiedrības reakciju uz dažādiem politiskās un pilsoniskās dzīves notikumiem,  cilvēktiesību pārkāpumiem, klimata pārmaiņu izraisītajām sekām, pandēmijas ietekmi. 2021.gads ir pašvaldību vēlēšanu gads. Lai aktivizētu iedzīvotājus paust savu attieksmi par pilsoniskas sabiedrības procesiem un veicinātu to iesaisti pašvaldību vēlēšanu norisēs, biedrība ESTO sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, aicina ikvienu vismaz 16 gadu vecu jaunieti ar vai bez priekšzināšanām mākslas jomā piedalīties sociālo plakātu konkursā „Esi aktīvs – piedalies!”.

Plakāts vēsturiski ir viena no spēcīgākajām komunikācijas formām ar
sabiedrību. Izmantojot vizuālo valodu, jaunieši ir aicināti paust savu attieksmi par kādu no plakātu konkursa tēmām – atbildība lēmumu pieņemšanā, pilsoniskās aktivitātes procesi un iesaistīšanās nākotnes sabiedrības veidošanā. Nosakot uzvarētājus, tiks novērtēta autoru radošās idejas oriģinalitāte un plakāta pielietojamība pašvaldību vēlēšanas kampaņu ietvaros.

Konkursa darbi kopā ar aizpildītu pieteikuma veidlapu līdz 2021.gada 23.aprīlim ir jānosūta elektroniski uz e-pastu estobiedriba@gmail.com

Informācija par konkursa laureātiem tiks publicēta 2021. gada 30.aprīlī  interneta vietnēs biedribaslg.lv un rta.lv.
Konkursa laureātu apbalvošana notiks 2021.gada 14.maijā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas izstāžu zālē, plakātu izstādes atklāšanas pasākumā. Konkursā iesniegtie plakāti tiks izstādīti deviņās ceļojošās izstādēs dažādās Latgales vietās, rosinot ikvienu novērtēt vēlēšanu nozīmību pilsoniskas valsts attīstībā un katra pienākumu iesaistīties lēmuma pieņemšanā.
Visi dalībnieki, kuru darbi tiks eksponēti izstādēs, saņems konkursa dalībnieka diplomus. Tiks pasniegta konkursa uzvarētāja balva, kā arī skatītāju simpātiju balva, ko noteiks biedrības ESTO un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas mājaslapu aptaujas balsojums.

Plakātu konkursa „Esi aktīvs – piedalies!” Nolikums un Pieteikuma veidlapa atrodama mājaslapās biedribaslg.lv un rta.lv

Plakātu konkurss “Esi aktīvs – rīkojies!” tiek rīkots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.

RMDV skolotājas un māksliniece Agras Ritiņas izstāde Rīgā

14. decembris, 2020

Mūsu skolotājas un mākslinieces Agras Ritiņas gleznu izstāde ,,Dabas notikums’’ no 1.decembra ir aplūkojama grāmatu nama ,,Valters un Rapa” galerijā, Aspazijas bulvārī 24, Rīgā. Agra Ritiņa šogad saņēma ,,Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavas glezniecībā” laureātes diplomu. Konkursa pamatā ir Latvijas mākslā saglabāt un attīstīt ainavu glezniecības žanru, popularizējot šī žanra māksliniekus.
,,10 gleznas, kas aizvilina sajūtās, katram savādākās, personīgās, vārdos neizsakāmās. Aizvilina sagaidīt savu dabas notikumu un sameklēt savu pļavu, laukus, kokus, ziedus’’ – tā norāda izstādes rīkotāji.
Agras Ritiņas izstāde Rīgas grāmatu nama ,,Valters un Rapa” galerijā būs skatāma līdz nākamā gada 15.janvārim.

RMDV uzsāk datu bāzes veidošanu par pirts dvieļiem

11. decembris, 2020

Lai izpētītu Latgales pirts dvieli kā nemateriālā kultūras mantojuma sastāvdaļu, iegūtu jaunas zināšanas un prasmes, lai tās nodotu tālāk, RMDV Tekstilizstrādājumu dizaina izglītības programmas audzēknes skolotāju Lienītes Ratnieces un Ineses Ratnieces vadībā īstenoja projektu ,,Pirts dvielis Latgalē’’. Tās bija 4 ekspedīcijas pie Latgales pirtniekiem, tapa apraksti, kurus papildināja fotogrāfijas, un RMDV kā kultūrizglītības iestāde uzsāka datu bāzes izveidi par Latgales pirts dvieļiem skolas interneta mājas lapā www.rmdv.lv.

Ar nožēlu jāsecina, ka maz informācijas saglabājies par pirts dvieli kā tādu, vēl jo mazāk par kaut kādām īpašām tā izgatavošanas un lietošanas tradīcijām Latgalē. Ja pirtnieks interesējas par tautas tradīcijām sadzīvē kopumā, tad domā par tām, arī sniedzot pirts pakalpojumus, ja šādas intereses nav, vai tā ir visai neliela, tad pirts procedūrās vairāk akcentē izmantojamās tējas, zālītes.

Tomēr redzētais un dzirdētais palīdzēja RMDV audzēknēm izgatavot pirts dvieļus, kur tradicionālais savijās ar mūsdienu dizainu, vienam otru papildinot.

LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena norāda, ka ,,Pozitīvi ir vērtējams projekta rezultāts, jo tas ir realizējis ieceri uzsākt pētniecību par pirts dvieļu izmantošanu Latgalē. Projekts varētu arī turpināties, apzinoties Latgales muzeju krājumā esošos dvieļus un vēl pastiprināti papētot dažādus pieejamos rakstītos materiālus. To visu apkopojot, veidotos interesants materiāls, kuru varētu gan publicē interneta vietnē, gan varbūt domāt par izdevumu drukātā formātā. Projekta rezultātā veiktais pētījums vienlaikus ir arī pētījums Latgales novada nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanā, saglabāšanā un tālāknodošanā’’. Arī projekta dalībnieces atbalsta ekspertes viedokli un jau plāno jaunus projektus 2021.gadā.

Projekts ,,Pirts dvielis Latgalē’’  ir īstenots ar Latgales kultūras programmas atbalstu.

Ekspedīciju vadītāja

Inese Ratniece

Mūzikas instrumenti gleznās

30. novembris, 2020

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Mākslas izglītības programmai izvērtās sadarbība ar Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu. Ar Gunāra Rupaiņa atbalstu tika izvēlēti seši mūzikas instrumenti, kas savā laikā ir piedzīvojuši aktīvu muzikālo dzīvi, un nu jau atrodas pelnītā atpūtā. Tie tika iegleznoti gleznu kompozīcijās. Gleznojumus veica 3.kursa Mākslas izglītības programmas audzēkņi Laima Folkmane, Rute Mazure–Siliņa, Brigita Rubine, Anna Smutova, Ēriks Šrēders un Aleksandra Žaklīna Zeiļuka skolotājas Agras Ritiņas vadībā. Paldies Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolai par sadarbību!

 

RMDV skolotāja Agra Ritiņa

 

Rudens izstādē aplūkojami arī RMDV jauniešu mākslas darbi

30. novembris, 2020

Valsts svētkos 18.novembrī, ik gadu tiek vērta Rudens izstāde Latgales Kultūrvēstures muzejā, Rēzeknē.  Šogad tai dots nosaukums – Latgales Mākslas izstāde ,,Rudens 2020. Apvārsnis. Debešu puse.”.

Katru gadu šajā izstādē piedalās Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas mācībspēki: Osvalds Zvejsalnieks, Elga Paura, Anatolijs Zelčs, Vjačeslavs Fomins, Jānis Plivda, Gundega Strautmane, Inga Onževa, Agra Ritiņa, Jolanta Jonikāne, Anita Bernāne. Latgales mākslinieku pulkam ik gadu pievienojas jauni talanti, kas ir pabeiguši Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu,  arī vēl šobrīd studējošie: Aleksandra Kuksinoviča ar grafikas darbu sēriju ,,Horus”, ,,Set”, ,,Ra”, ,,Sehmet”, ,,Toth”, Harijs Ločmelis ar tēlniecības objektu ,,Uz steķa”, pagājušā gada absolvente Kristīne Iļjina ar tēlniecības un skaņu objektu ,,Underground”. Daudzi RMDV jaunieši turpina studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē.  Vairāki no viņiem jau ieņem stabilu vietu Latgales mākslas platformā: Viktorija Grappa, Sintija Šadurska, Tatjana Višņakova.

Izstādi var apskatīt līdz 19.decembrim. Muzejs ir izveidojis arī virtuālo izstādes katalogu, ko var apskatīt Latgales Kultūrvēsturs muzeja Facebook lapā.

 

Agra Ritiņa

RMDV skolotāja, māksliniece

 


ATRODAMIESKONTAKTI


Adrese: Baznīcas 34A, Rēzekne, LV-4601

Tālruņi:

64622676; 20242878 (lietvedība)

26462211 (mācību daļa)

64622732 (grāmatvedība)

27822265 (mākslas skola)

29349279 (dienesta viesnīca)

Fakss: 64622676

e-pasts: rmv@inbox.lv


SEKO MUMS

© 2021 RĒZEKNES MĀKSLAS UN DIZAINA VIDUSSKOLA