RMDV audzēkņi atdzīvina gleznas

Septembra vidū 12. Starptautiskajā teātra festivālā “Soli pa solim” pirmo reizi piedalījās Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas (RMDV) audzēkņi, atdzīvinot gleznas un apliecinot, ka arī topošie restauratori, reklāmisti un gleznotāji var būt labi aktieri. 

Lai gan gleznu atdzīvināšana teātra pasaulē nav nekas jauns, festivālā Rēzeknē tas notika pirmoreiz. Bilžu rāmī atdzima Pablo Pikaso, Vinsenta van Goga, Renē Magrida, Edgara Degā un citu gleznotāju darbi. Uz ekrāna blakus rāmim varēja vērot arī gleznas oriģinālu. Kā atzina apmeklētāji – jaunie aktieri bija kā izkāpuši no gleznas. 

Gleznas atdzīvināja RMDV audzēkņi Katrīna, Viktorija, Samanta un Agnese, Alise, Anastastija, Ņikita, Elgars, Alīna, Henrijs, Anastasija, Jānis un Natella. Programmas “Restaurācija” 4. kursa audzēkne Anastasija Mišarina pastāstīja, ka tā bijusi interesanta un vērtīga pieredze: “Sākumā izvēlējāmies gleznas un domājām, ka vienkārši nekustīgi stāvēsim kā gleznā, jo neesam taču aktieri. Taču pamazām gleznas “apauga” ar darbību – lai pašiem interesantāk, improvizējot un caur spēlēm, kā arī uzklausot profesionāļu padomus, katrai gleznai radās neliels uzvedums.” 

Audzēkņi darbojās īpaši festivālam izgatavotā gleznas rāmī – skatuvē, ko darināja RMDV pedagogi Gunārs Klaučs, Andris Anspoks, Skaidrīte Romančuka un Kristīne Binduka. Pedagogi uzteica audzēkņu interesi un vēlmi meklēt arvien radošākus risinājumus, lai gan sākumā jauniešus vajadzējis iekustināt un iedrošināt. “Lielākais ieguvums būs, ja jaunieši paliks šajā aktīvajā zonā un turpinās darīt, līdzi pavelkot arī citus,” uzsvēra Kristīne Binduka. Savukārt gleznas rāmis – skatuve turpmāk tiks izmantota mācību procesā, apgūstot foto mākslu. 

Projekts “Gleznu atdzimšana” īstenots ar Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības aģentūras “Rēzeknes Kultūras un tūrisma centrs” Mazo kultūras un tūrisma projektu konkursa līdzfinansējumu. Paldies Rēzeknes Tautas teātra režisorei Mārai Zaļaiskalns un scenogrāfei Inārai Apelei par piedāvāto iespēju un vērtīgajiem padomiem!

Madara Bērtiņa, 
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas
direktores vietniece komunikācijas un radošajā jomā
Foto: Ritvars Pujats, Aira Medne, Valērija Bartkeviča