Turpinās RMDV un JIRMV apvienošana

Šopavasar uzsākta Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas un Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas reorganizācija, paredzot līdz 1. augustam izveidot apvienoto Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolu. Skolai būs mākslu izglītības kompetences centra statuss, kas dos lielākas iespējas piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Vienlaikus daļa audzēkņu pauž satraukumu par gaidāmo pārmaiņu ietekmi uz mācību procesu un skolas vidi, savukārt personālu uztrauc iespējamās izmaiņas darba pienākumos.

Reorganizācijas iniciatores ir pašas skolas 

Valdības lēmums par Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas un Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas reorganizāciju paredz līdz 1. augustam izveidot apvienoto Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolu. Reorganizācijas iniciatores ir pašas skolas. Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktore Ilma Šteinberga norāda – attīstības ieceru īstenošanai viņi vieni paši ir pārāk maza skola: “Tas absolūti nepieciešams gan plašākai starptautiskai sadarbībai, gan materiālās bāzes uzlabošanai, gan arī infrastruktūras modernizēšanai.”

Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas direktors Raimonds Arbidāns stāsta – jaunajai skolai būs mākslu izglītības kompetences centra statuss, kas ļaus efektīvāk apgūt Eiropas Savienības līdzekļus: “Būs iespēja veikt gan energoefektivitātes pasākumus, gan labiekārtošanas pasākumus. Protams, arī skolu kopmītņu jautājumu risināšana – tas būs kopējais projekts.”

Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš piebilst – kompetences centra statuss nozīmē arī augstāku pedagogu atalgojumu un vienlaicīgi lielāku skolas atbildību: “Iegūstot šo kompetences centra statusu, skolas atbildība ir pārraudzīt profesionālās kultūrizglītības kvalitāti un īstenošanu visā reģionā. Tātad kļūt par metodisko centru, kas atbalsta arī mazās pašvaldību mūzikas un mākslas skolas.”

Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas direktora vietniece mācību darbā Vineta Briede-Dzanuška stāsta – skolas metodisko darbu Latgales reģionā viņi veic jau šobrīd: “Tagad tas viss notiks centralizēti, un varbūt mēs varēsim veidot projektus un meistarklases par vienotām tēmām, kad mūziķi un mākslinieki kopā varēs paaugstināt, celt savu tālākizglītību.”

Pēc reorganizācijas plānots izmantot abu skolu ēkas, kas saglabās arī savus vēsturiskos nosaukumus kā struktūrvienības. Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktore Ilma Šteinberga norāda – nemainīsies arī izglītības programmas: “Ļoti neliels skaits stundu visdrīzāk būs kopā. Tieši vispārizglītojoši priekšmeti – tādi kā latviešu valoda, matemātika, svešvaloda.”

Štatu samazināšana nav paredzēta

Lai arī reorganizācijas procesā štatu samazināšana nav paredzēta, Ilma Šteinberga atzīst – darbiniekiem ir bažas par savu vietu jaunajā skolā: “Ļoti iespējams, ka kāda darbinieka amata aprakstā parādīsies jauni pienākumi, un tad viņa ziņā būs tas, vai viņš šos pienākumus uzņemas, vai viņš spēj to veikt vai ne.”

Latgales Mūzikas un mākslas vidusskola kļūs par lielāko mākslu izglītības iestādi Austrumlatvijā – tajā mācīsies vairāk nekā 600 izglītojamie. Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas 3. kursa audzēkne Agnese Skangale, uzzinot par skolu apvienošanu, bijusi neizpratnē: “Bija nedaudz uztraukums, kas vispār ar skolu notiks, kā tas viss darbs notiks un kā mēs sadzīvosim ar mūziķiem. Varbūt arī par to, kā tas viss mācību process varētu notikt, jo klīst baumas visādas, ka viņi nāks pie mums vai mēs pie viņiem.” Savukārt Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas pašpārvaldes prezidente Deina Misāne atzīst – gaidāmās pārmaiņas uztvērusi pozitīvi: “Jo mēs jau vienmēr esam sadarbojušies ar mākslas skolu. Viņi pie mums ir nākuši, kad mums skolā ir danči. Mēs abas [skolas] esam ļoti radošas, tad mēs varēsim to radošumu apvienot un iznest vairāk pasaulē. Mums bija sapulce kopā ar direktoru, tur bija pateikts, ka mācību priekšmetus, mācību programmas tas neaizskars, un tāpēc arī skolēni neuztraucas.” Pēdējo desmit gadu laikā reorganizācijas rezultātā mākslu izglītības kompetences centri ir izveidoti arī Liepājā un Rīgā. Kultūras ministrija, kuras pakļautībā atrodas desmit profesionālās mākslas izglītības iestādes, jau nākamnedēļ plāno izsludināts atklātu konkursu uz jaunās skolas direktora vietu.

Laura Ieviņa, Latvijas Radio studija Latgalē
Vairāk 
ŠEIT