Noslēdzies pirmais keramikas un tēlniecības simpozijs

Šopavasar Latgales Podnieku dienās aizsākās un 2. jūnijā, Daugavpils M. Rotko Mākslas centra jaunās izstāžu sezonas atklāšanā, noslēdzās pirmais keramikas un tēlniecības simpozijs “Masku balle”. Simpoziju rīkoja Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola (RMDV) sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. “Masku ballē” piedalījās 25 bērni un jaunieši no Rēzeknes novada mākslas skolām, RMDV, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles. Simpoziju vadīja Ivo un Mairita Folkmaņi.

Noslēguma pasākumā dalībniekiem bija iespēja apskatīt Martinsona māju un jaunās izstādes Marka Rotko centrā, tostarp arī sešus Rotko oriģinālus. Pēc tam masku autori saņēma apliecinājumus par dalību pasākumā, kā arī varēja apskatīt savas pirms mēneša veidotās maskas un traukus – nu jau glazētus un apdedzinātus krāsnī.

Ideja rīkot simpoziju radās RMDV izglītības programmas “Tēlniecība” vadītājam Gunāram Klaučam: “Latgalē ir māls un Latgalē ir cilvēki, kuri jau gadsimtiem veido mālu – no praktiskiem traukiem līdz abstraktiem objektiem. Un latgaliešiem, tāpat kā pārējām pasaules tautām, cieņā ir bijušas maskas. Ceram, ka turpmāk simpozijs kļūs par vēl vienu Latgales Podnieku dienu sastāvdaļu, kas cels mālu interesantā un vēl nebijušā gaismā un veicinās keramiķa amata pārmantojamību. Esam pateicīgi Rēzeknes novada pašvaldībai par atbalstu un Maltas vidusskolai par viesmīlīgo uzņemšanu.”

Simpozija pirmajā daļā jaunie mākslinieki noklausījās Dainas Manuško izsmeļošo stāstījumu par antropomorfajām maskām pasaules kultūrā, pēc tam veidoja skices un praktiski darbojās ar akmens masu un mālu – pirmajā dienā veidojot maskas, savukārt otrajā dienā dzīvnieku antropomorfās formas attēlojot uz traukiem.

“Tas bija liels un patīkams piedzīvojums! Visi strādāja ar lielu izdomu un degsmi. Pateicoties bērnu fantāzijai, darbi izvērtušies neticami dažādi, interesanti un skaisti,” pastāstīja Mairita Folkmane. “Ja sākumā māls ir bezveidīgs un nevar saprast, kas no tā visa sanāks, tad beigās redzam tās brīnišķīgās pārvērtības, ko jūsu roku darbs kopā ar radošām idejām paveic, sastopoties ar krāsainām glazūrām un augstām temperatūrām. Rezultāts iepriecina un iedvesmo turpināt darboties!” uzsvēra Ivo Folkmanis.

Pirmā keramikas un tēlniecības simpozija izstādi varēs apskatīt iesaistītajās mākslas skolās.

Madara Bērtiņa, RMDV direktores vietniece