Iznākusi monogrāfija par akvarelisti Elgu Pauru

Klātesot grāmatas galvenajai varonei, izcilajai akvarelistei Elgai Paurai, 15. decembrī Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā (RMDV) notika monogrāfijas “Elga Paura Latvijas glezniecībā” atvēršanas svētki. 

Kā uzsvēra sanākušie gleznotājas draugi un talanta cienītāji – šis gads ir pagājis Elgas Pauras zīmē. Pavasarī gleznotāja atzīmēja nozīmīgu jubileju, savukārt tagad, gada noslēgumā, iznākusi grāmata par viņu.   

Ideja veidot monogrāfiju tieši par Elgu Pauru radās Elgas audzēknēm, vēlākajām kolēģēm: “Ziniet, gandrīz 20 gadus strādājot blakus Elgai, būtu dīvaini, ja man negribētos par viņu izdot grāmatu un lepoties ar viņu,” grāmatas atvēršanas svētkos uzsvēra gleznotāja, RMDV pedagoģe Inga Onževa. “Elga un viņas vīrs Vladislavs Paurs bijuši tie cilvēki, kuri ir veidojuši mani. Nevis no māla, bet ar savām krāsām un piemēru. Viņi mani virzīja un iedvesmoja, kā arī piedalījās manu pirmo izstāžu organizēšanā. Viņi ir ietekmējuši manu ceļu un vietu, kur šobrīd atrodos,” atzina Inga Onževa. 

“Elga ir veidojusi savu audzēkņu gaumi un skaistuma izpratni,” grāmatas atvēršanas pasākumā teica vēl viena Elgas audzēkne – RMDV Bērnu mākslas skolas vadītāja Kristīne Binduka. “Mani kursabiedri stāstīja par plenēru, kas norisinājās pie skolotājas Elgas. Kursabiedri bija ļoti čakli teicamnieki, bet darbi viņiem padevās ārkārtīgi samocīti. Tad bija sacēlies vējš un iepūtis darbus peļķē. Skolotāja Elga, nezinot ka darbi pabijuši peļķē, iesaucās, ka te beidzot ir brīvība!” 

Arī gleznotāja, RMDV pedagoģe Agra Ritiņa ir mācījusies pie Elgas. “Elga ir viens no tiem cilvēkiem, kas visu savu emociju gammu – prieku, izdošanās, neveiksmes un satikšanās – uzliek uz akvareļpapīra,” pastāstīja Agra Ritiņa. “Es priecājos, ka varu būt turpinājumus Elgai un citiem saviem skolotājiem. Es redzu, ka būs turpinātāji arī mums, šī brīža pedagogiem. Novēlu, lai šī ķēdīte nebeidzas – lai vienmēr būtu jūsu darba turpinātāji!”

Grāmatas atvēršanas svētkos pateicības vārdus autoriem veltīja arī RMDV direktore Ilma Šteinberga: “Šis ir skaists mirklis, kad varam novērtēt milzīgo darbu, ko paveikuši mūsu pašu kolēģi. Kolēģi, kuri jau daudzu gadu garumā ir sastrādājušies, lai Latgales mākslas mantojums tiktu atstāts nākamajām paaudzēm. Īpašs paldies RMDV bijušajam direktoram Osvaldam Zvejsalniekam, jo tieši viņa idejas un iniciatīvas bija tās, kas pēc tam pārtapa reālos projektos. Viņa neatlaidība vainagojās ar šādu projektu aizsākšanu, mūsu pienākumus ir turpināt šīs idejas un darbus.” 

Apjomīgā monogrāfija tapusi aptuveni gada garumā. Grāmatas autore, mākslas zinātniece Irēna Vilčuka, veikusi nozīmīgu pētniecisko darbu, apkopojot mākslinieces dzīves un daiļrades gājumu. Grāmatā iekļauti arī 80 Elgas Pauras akvareļi (fotogrāfiju autors Vjačeslavs Fomins). Grāmatas vizuālo noformējumu veidojusi Silvija Berezovska. 

“Francisks Varslavāns savos apcerējumos bieži vien runāja, ka darbos nedrīkst just mākslinieka sviedrus un ka vajag paiet vismaz 30 gadiem, lai mākslinieks prastu pa īstam strādāt – šie vārdi man likās ļoti piemēroti arī Elgai,” uzsvēra grāmatas autore Irēna Vilčuka. “Elgas darbi ir spēcīgi, dziļi, uzlādēti un piesātināti. Tie ir krāsaini, bet ne raibi – Elgai ļoti labi izdodas sabalsot krāsas.” 

Grāmatas atvēršanas svētkos tika atklāta arī Elgas Pauras darbu izstāde, kas veidota no akvareļiem, ko Elga savulaik dāvinājusi kolēģiem un draugiem. Izstāde RMDV baltajā zālē apskatāma līdz šī gada beigām. 

Šī ir ceturtā RMDV izdotā monogrāfija sērijā “Latgales mākslinieki Latvijas glezniecībā”. Pirmā bija 2013. gadā  par Francisku Varslavānu, pēc tam – 2017. gadā par Vitāliju Kalvānu, savukārt 2019. gadā par Arvīdu Egli. 

Paldies par finansiālu atbalstu Valsts kultūrkapitāla fondam, Rēzeknes valstspilsētas domei, Latgales reģiona attīstības aģentūrai un AS “Latvijas Valsts meži”. 

Madara Bērtiņa,
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas
direktores vietniece komunikācijas un radošajā jomā
Foto: Kaspars Ratnieks, Madara Bērtiņa