Jauniešu prakses ārzemēs – jaunas uzdrīkstēšanās

Katru mācību gadu Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas (RMDV) vismaz 18 jaunieši programmas Erasmus+ projektu ietvaros dodas praksē ārpus Latvijas.

Pavasarī Harijs Ločmelis, Betija Elīza Lāce un Džeina Lubāne projekta ,,Inovācijas mākslas un dizaina izglītībā – pamats radošās industrijas darba tirgum’’, Nr.2018-1-LV01-KA102-046906, ietvaros bija praksē Portugāles Montijo pilsētā, kas atrodas netālu no Lisabonas. Jaunieši praksē bija iesaistīti Montijo pilsētas pašvaldības pasākumā – kopā ar pilsētas māksliniekiem un scenogrāfu veidoja skulptūras tautā iecienītajam karnevālam.

Harijs Ločmelis ir Vides dizaina Tēlniecības objektu dizaina izglītības programmas 2.kursa audzēknis. Tas bija gan viņa pirmais lidojums, gan pirmā prakse ārzemēs.

Harijs:

Mēs lietderīgi pavadījām laiku praksē. Strādāt bija interesanti, patīkami un izglītojoši. Priecēja, ka darbs notika plašās telpās un bija pieejams liels daudzums materiālu. Izbaudījām nodrošinātus darba apstākļus. No putuplasta griezām, līmējām, slīpējām, krāsojām un veidojām liela apjoma skulptūras karnevālam, kurās bija attēloti joki un komiskas situācijas. Tā bija improvizācija. Darbu vadīja un līdzās mums strādāja pats autors. Viņš ļāva brīvi izpausties un uzticējās mums. Tagad man ir pieredze darbā ar balto putuplastu, jo skolā strādājam ar cita veida šo materiālu, arī ar tik lielām formām darbojos pirmo reizi. No prakses atmiņā paliks turienes cilvēki, viņu citādā mentalitāte: viņi ir priecīgi un viesmīlīgi, pat grūtos brīžos cenšas būt labā noskaņā un rūpējas, lai tādi būtu arī mēs. Mums ir doma atgriezties Portugālē.

Arī Vides dizaina Tēlniecības objektu dizaina izglītības programmas 3.kurss audzēkne Betija Elīza Lāce apsver iespēju vasaras brīvdienās apciemot un atkal jaunas zināšanas, prasmes un iedvesmu gūt Montijo pilsētā.

Betija Elīza:

Labāk nevarēja būt. Mums paveicās, ka bija tāda iespēja. Pieredze un sevis pilnveidošana, reizē sevis jauna iepazīšana. Portugālē jūtu to pašu siltumu ko Latvijā, neskatoties uz milzīgo attālumu. Vasarā domājam vēl aizbraukt. Galvenais ir nezaudēt kontaktus. Esam sadraudzējušies, teica, ka varam braukt un būs kur palikt.

RMDV Apģērbu dizaina izglītības programmas 3.kursa audzēknei Džeinai Lubānei tā jau bija otrā prakse programmas Erasmus+ projektu ietvaros. Jauniete pieteicās, izturēja konkursu un tā soli pa solim īsteno savu sapni – pēc RMDV absolvēšanas plāno studēt Dānijā, sakot, ka šādas prakses sniedz labu motivāciju.

Džeina:

Pieteicos, jo man ļoti patīk ceļot. Uzskatu, ka svarīgi ir ne tikai spēt runāt angļu valodā sadzīves līmenī, bet arī ar savas jomas profesionāļiem. Jo tu biežāk lieto valodu, jo tā labāk skan. Šajā praksē mums bija lieliska iespēja piedalīties karnevāla skulptūru izveidē, mēs arī bijām daliņa no karnevāla. Kaut arī tā nebija mana specialitāte, man tieši otrādi bija daudz interesantāk to darīt. Uzzināt jaunas un vērtīgas lietas nekad nav par sliktu. Līdz šim es nezināju, kā strādāt ar putuplastu, kā to griezt ar nazi vai zāģi, ka to nepieciešams špaktelēt, lai izlīdzinātu. Iemācījos krāsot ar aerogrāfu, nevis tikai otām. Abas prakses (pirmā – Itālijā, otrā – Portugālē) man deva iespēju saprast, ko es varu un ko nevaru, kas man patīk un kas nepatīk. Pēc Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas beigšanas domāju studēt apģērbu dizainu Ziemeļvalstīs. Un prakses man ir devušas stimulu. Ja arī 4.kursā skola izsludinās konkursu uz nākamo mobilitātes praksi, obligāti pieteikšos. Aicinu jauniešus izmantot šādas iespējas, jo tu gan pilnveido savas zināšanas profesionālajā jomā, gan iepazīsti citu valsti, tās kultūru. Jaunā vide ļauj tev uzdrīkstēties!

 

 

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola –

tās ir plašākas iespējas redzēt vairāk un tālāk!

Mēs atrodamies Baznīcas ielā 34A, Rēzeknē, tālr.:64622676.

 

 

 erasmus

 

 

 

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Erasmus+ programmas īstenoto projektu ,,Inovācijas mākslas un dizaina izglītībā – pamats radošās industrijas darba tirgum’’, Nr.2018-1-LV01-KA102-046906 , līdzfinansē Eiropas Savienība.
Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.