Kāds katrai pieturai ir stāsts? Vai to raksturo pieturvietu nosaukumi vai apkārtējie objekti? Vai pieturām ir sava vēsture? To Radošās partnerības programmas „RaPaPro 2017’’ projekta ietvaros dalībniekiem skaidroja eksperte Sandra Ūdre.
Projekta dalībnieki ir Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas (RMDV) Reklāmas dizaina izglītības programmas un partnerorganizācijas – Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas 11.klases – audzēkņi. Viņi piedalījās ekspertes Sandras Ūdres prezentācijā par Rēzeknes 21. maršruta pieturu apkārtnē esošajiem vēsturiskajiem objektiem, lai audzēkņus rosinātu veidot savus pieturu stāstus un veiksmīgāk izstrādāt dizaina risinājumu.
Vēsture nav tikai fakti un skaitļi, bet tās var būt arī ļoti personiskas atmiņas. Piemēram, kas īpašs ir ēkai vai vietai, kur bija padomju laika „Bērnu pasaule“ vai rotaļlietu veikals? Bērnības atmiņas – pašas nostalģiskākās, varbūt tur nopirka ilgi kāroto lāci, par kapeikām sanāca plaukšķene, kādam stāstīja, ka reizēm tur atvedot pārdošanai bērnus, nu kur citur tos ņem?
Īsts atklājums gan klausītājiem, gan pašai ekspertei, apkopojot informāciju, izrādījās ,,Vipinga’’. Trīs maršruta pieturas „Egļu iela“, „Pansionāts“ un „Vipinga“ kā galapunkts atrodas pilsētas Vipingas mikrorajonā. Tā ir vieta ar unikālu vēsturi – Vipingas vārds dokumentos parādās ar 1777.gadu; Latvijas Republikas laikā muižas ēkās ierīkoja Rēzeknes apriņķa bērnu patversmi, bet personāla nolaidības dēļ patversmi likvidēja, Zemkopības ministrija 1936.gadā atbrīvotajās telpās ierīkoja divgadīgu lauksaimniecības skolu; 1941.gadā muižā ierīkoja MTS, vēlāk nāca PMK laiki.
Jāpiebilst, ka šī projekta mērķis ir sadarbībā ar sociālajiem partneriem sekmēt Rēzeknes kultūrvides atpazīstamību un pieejamību, izmantojot grafisko dizainu un latgaliešu valodu kā pilsētas identitātes atspoguļotāju.
RMDV jaunieši, piesaistot Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas skolēnus, izpēta Rēzeknes sabiedriskā transporta pieturvietu nosaukumus, iedzīvinot tos arī latgaliski; veido stāstus par pieturām un izstrādā 21.autobusa maršruta kartes skices, ilustratīvi attēlojot ievērojamākos pilsētas objektus. Pamatojoties uz izpētes rezultātiem, ierosinājumi tiks iesniegti Rēzeknes pašvaldībai par pilsētas kultūrvides atpazīstamības nodrošināšanu.
Sandra Ūdre, projekta eksperte
Inga Čekša-Ratniece, RMDV projektu vadītāja
Projekts tiek īstenots Kultūras ministrijas Radošo partnerību programmas ietvaros