MĀKSLA, CILVĒKI UN LAIKA LIECĪBAS

Šogad Mākslas vēstures skolotājai Irēnai Vilčukai aprit 45 pedagoģiskā darba gadi.

Būdama izcila pedagoģe ar fenomenālām zināšanām, Viņa daudziem saviem studentiem ielika pamatus kaislībai uz mākslas vēsturi un sapratni par mākslas procesiem. Bet paralēli šim darbam, Irēna Vilčuka aktīvi iesaistījās Mākslas dienu un Podnieku dienu pasākumos, fotografēja, veidoja plakātus, bukletus, vāca informāciju par māksliniekiem. Viņa aktīvi piedalījās Rēzeknes pieminekļa “Vienoti Latvijai” jeb LATGALES MĀRA atjaunošanas darbos. Vēsturiskos materiālus Irēna Vilčuka apkopojusi grāmatā “Piemineklis un laiks”, un tas nebija viegli, jo informācija par 30.gadu Latgali un Latviju grāmatas izdošanās laikā nebija brīvi pieejama.

Īpaša mīlestība pētniecības jomā veltīta Latgales keramikai un Meistariem. Cerams, ka Viņas apjomīgais darbs PODNIECĪBAS TRADĪCIJU SAGLABĀŠANA LATGALĒ tiks izdots atsevišķā grāmatā.

Bet, runājot par Latgales glezniecību, pateicoties Irēnai Vilčukai, ir izdotas monogrāfijas par glezniecības attīstības gaitu un izcilākajiem Latgales reģiona māksliniekiem:

  • Francisks Varslavāns 2013. gads;
  • Vitālijs Kalvāns 2017. gads;
  • Arvīds Egle 2019. gads.

Grāmatas ietver vairākus simtus mākslas vecmeistaru reproducētos darbus un mākslinieku biogrāfijas, sasaistes ar tālaika vēsturiskajiem notikumiem, pasaules skatījuma atspoguļojumu. Var apbrīnot Irēnas Vilčukas pamatīgumu un precizitāti, veicot pirmskara un pēckara perioda mākslas dzīves būtiskāko norišu izpēti.

Sirsnīgs sveiciens svētkos! Un gaidīsim jaunas grāmatas, jaunus rakstus!