Meistarklases RMDV darbnīcās

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā divas nedēļas pēc kārtas (23.novembrī un 30.novembrī) norisinājās Rēzeknes pilsētas jauniešu porcelāna izstrādājumu veidošanas un apgleznošanas meistarklase ,,TRIJU STIHIJU – ŪDENS, GAISA UN UGUNS SAVALDĪŠANAS MĀKSLA”. Darbnīcas vadīja RMDV Keramikas izstrādājumu dizaina izglītības programmas vadītāja Anita Bernāne, kā arī skolotājas Vita Borisa un Gunta Tjanginska.

Pirmajā nedēļā jaunieši, izmantojot balto un melno porcelānu, veidoja dažādu formu un faktūru rotas – aproсes, krelles, gredzentiņus, auskarus, kulonus, brošiņas, piekariņus, kaklarotas, kā arī citus dekoratīvos elementus. Viņi iepazinās ar vairākām porcelāna apstrādes tehnikām: lipināšanas, liešanas, apgleznošanas. Jaunieši klātienē izjuta visaugstākās kvalitātes materiāla – porcelāna īpašības. Bija interesanti vērot, kāds porcelāna izstrādājums izskatās pirms un pēc apdedzināšanas, jo karstumā, ievērojami zaudējot apjomu, porcelāns joprojām spēja saglabāt formu.

Pirmās nedēļas darbiņi tika apdedzināti 900 grādu temperatūrā speciālā šim nolūkam domātajā ārkārtīgi augstas temperatūras apdedzināšanas elektriskajā krāsnī.

Otrajā nedēļā jaunieši pārklāja savus porcelāna izstrādājumus ar triju veidu glazūrām: balto, caurspīdīgo un kobalta zilo. Tad sekoja otro darbiņu apdedzināšana 1250 grādos. Tik augsta temperatūra padarīja līdz šim trauslās rotas izturīgas.

Rītdien rotas tiks pārklātas ar šķidro zeltu, lustru vai krāsainajām glazūrām. Tad sekos trešais, proti, pēdējais posms – rotu apdedzināšana, pēc kuras porcelāna izstrādājumi tiks dāvināti to autoriem.

Meistarklasē piedalījās vairāk nekā 60 Rēzeknes pilsētas un novada skolu jaunieši un skolotāji.

Šis projekts tiek īstenots Jaunatnes iniciatīvu projektu konkursa ietvaros, to finansē Rēzeknes pilsētas dome un organizē Rēzeknes pilsētas pašvaldības iestāde „Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs’’

 

 

Gunta Tjanginska

Projekta koordinatore