Noslēdzies RMDV rīkotais gleznošanas konkurss

Konkursa uzvarētāja Marija Timofejeva ar skolotāju Vitu Jurjāni (MIKC Nacionālā Mākslu vidusskola J.Rozentāla Rīgas mākslas skola)

9. maijā, Eiropas dienā, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā (RMDV) pulcējās jaunie mākslinieki un pedagogi no 11 Latvijas profesionālās vidējās izglītības iestādēs, lai piedalītos gleznošanas konkursa “Ne-Patiesības” noslēguma pasākumā – labāko darbu apbalvošanā un izstādes atklāšanā.

Valsts līmeņa konkursā, ko šajā mācību gadā rīkoja RMDV, tika saņemti 34 gleznojumi. Iesūtītos darbus vērtēja kompetenta žūrija: Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs, mākslinieks Māris Čačka, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras metodiķe, māksliniece Madara Kvēpa un māksliniece Daiga Krūze. Žūrija izvēlējās labākos septiņās nominācijās: “Par veiksmīgu koloristisko uzbūvi”, “Par meistarīgu tehnikas pielietojumu”, “Par māksliniecisku provokāciju”, “Par radošu huligānismu” un citās. “Vizuālā māksla ir viena no valodām, kurā mēs runājam un paužam savu nostāju,” uzrunājot dalībniekus teica žūrijas komisijas priekšsēdētājs Māris Čačka. “Centāmies nebūt subjektīvi, bet, balstoties uz kritērijiem, mēģinājām atzīmēt tās veiksmes, ko jūs bijāt uzlikuši uz audekla.”

Par konkursa laureāti tika atzīts gleznojums “Stikla griesti”, autore Marija Timofejeva no MIKC Nacionālās Mākslu vidusskolas Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas skolas (pedagoģe Vita Jurjāne). “Es varu kļūt par ko vien vēlos, es varu sasniegt jebko, ko gribu, es pati veidoju savu nākotni” – bija tas, ko es dzirdēju visu savu bērnību. Es pieaugu un tagad man vairs tā nešķiet. Vai katrs tiešām var sasniegt visu? Vai tomēr katram no mums ir savi stikla griesti?” savā darbā pauž Marija.

Kā atzina žūrija, lēmums par uzvarētāju bija vienbalsīgs: “Par uzvarētāju mums domas sakrita pilnībā. Staigājām, skatījāmies un vērtējām atsevišķi, bet visi trīs kā uzvarētāju bijām atzīmējuši tieši šo darbu,” pastāstīja Māris Čačka. “Tur ir viss – ideja, stāsts, tehniskais risinājums, izpildījums un līdzpārdzīvojums.”

Laureāte saņems īpašu dāvanu no konkursa atbalstītāja Europe Direct Austrumlatgalē. Balvā būs lidojums uz Briseli, lai iepazītu Eiropas Savienības galvaspilsētu, Eiropas Parlamentu un Briseles muzejos apskatītu Eiropas izcilāko mākslinieku darbus.

Konkursa temats “Ne-Patiesības” izvēlēts, iedvesmojoties no ekonomista, grāmatas “Small is Beautiful” autora E. F. Šumahera citāta: “Nav jēgas mēģināt apspiest terorismu, ja nāvējošu ierīču ražošana joprojām tiek uzskatīta par likumīgu cilvēka radošo spēku izmantošanu. Arī cīņa pret piesārņojumu nevar būt veiksmīga, ja ražošana un patēriņš joprojām ir tāda mēroga, sarežģītības un vardarbības pakāpes, kas neatbilst Visuma likumiem, kam cilvēks ir tikpat pakļauts kā pārējā radība.”

“Mums bija svarīgi izvēlēties tēmu, kas ir aktuāla mūsdienām, ko jauniešiem būtu interesanti risināt,” pastāstīja RMDV izglītības programmas “Mākslas” vadītāja, gleznotāja Agra Ritiņa. ““Ne-Patiesībās” jaunieši var runāt par ekoloģiskajām lietām, par globālo sasilšanu, arī par personīgajām lietām un iekšējām sāpēm. Daudzi risināja šobrīd aktuālo kara tēmu. Katra glezna pauž savu stāstu.”

Temats cieši sakrīt arī ar Eiropas Savienības izvirzīto mērķi – līdz 2050. gadam kļūt par pirmo klimatneitrālo kontinentu. Krievijas karš Ukrainā un augstās enerģijas cenas ir nostiprinājušas Eiropas virzību uz videi draudzīgāku saimniekošanu. Mākslai ir nozīmīga loma šajā procesā, rosinot pārdomas par ilgtspējas jautājumiem un mudinot cilvēkus aizsargāt dabu.,” uzsver konkursa atbalstītāja, Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere.

Jāpiebilst, ka “Ne-Patiesību” gleznu izstāde turpmākā gada garumā ceļos pa konkursā iesaistītajām izglītības iestādēm, savukārt labāko gleznojumu fotogrāfijas un apraksti tiks iekļauti Europe Direct Austrumlatgalē 2024. gada galda kalendāra “Ne-Patiesības” vizuālā noformējuma veidošanā.

Madara Bērtiņa,
RMDV direktores vietniece
Foto: Kaspars Ratnieks

REZULTĀTI