Notiks RMDV gleznošanas konkursa noslēguma pasākums

9.maijā, Eiropas dienā, pulksten 12.30 Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā (RMDV) notiks Latvijas profesionālās vidējās izglītības iestāžu gleznošanas konkursa “Ne-Patiesības” noslēguma pasākums – labāko darbu apbalvošana un izstādes atklāšana.

Valsts līmeņa konkursā, ko šajā mācību gadā rīkoja RMDV, tika saņemti 34 gleznojumi no 11 profesionālajām vidusskolām. Iesūtītos darbus vērtēja kompetenta žūrija: Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs, mākslinieks Māris Čačka, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras metodiķe, māksliniece Madara Kvēpa un māksliniece Daiga Krūze. Žūrija izvēlējās labākos septiņās nominācijās (“Par veiksmīgu koloristisko uzbūvi”, “Par meistarīgu tehnikas pielietojumu”, “Par māksliniecisku provokāciju”, “Par radošu huligānismu” u.c.), kā arī pieņēma lēmumu sumināt vienu laureātu. “Par uzvarētāju mums domas sakrita pilnībā. Staigājām, skatījāmies un vērtējām atsevišķi, bet visi trīs kā uzvarētāju bijām atzīmējuši tieši šo darbu,” pastāstīja žūrijas komisijas priekšsēdētājs Māris Čačka. “Tur ir viss – ideja, stāsts, tehniskais risinājums, izpildījums un līdzpārdzīvojums.”

Laureāts saņems īpašu dāvanu no konkursa atbalstītāja Europe Direct Austrumlatgalē. Balvā būs lidojums uz Briseli, lai iepazītu Eiropas Savienības galvaspilsētu, Eiropas Parlamentu un Briseles muzejos apskatītu Eiropas izcilāko mākslinieku darbus.

Konkursa temats “Ne-Patiesības” izvēlēts, iedvesmojoties no ekonomista, grāmatas “Small is Beautiful” autora E. F. Šumahera citāta: “Nav jēgas mēģināt apspiest terorismu, ja nāvējošu ierīču ražošana joprojām tiek uzskatīta par likumīgu cilvēka radošo spēku izmantošanu. Arī cīņa pret piesārņojumu nevar būt veiksmīga, ja ražošana un patēriņš joprojām ir tāda mēroga, sarežģītības un vardarbības pakāpes, kas neatbilst Visuma likumiem, kam cilvēks ir tikpat pakļauts kā pārējā radība.”

Temats cieši sakrīt arī ar Eiropas Savienības izvirzīto mērķi – līdz 2050. gadam kļūt par pirmo klimatneitrālo kontinentu. Krievijas karš Ukrainā un augstās enerģijas cenas ir nostiprinājušas Eiropas virzību uz videi draudzīgāku saimniekošanu. Mākslai ir nozīmīga loma šajā procesā, rosinot pārdomas par ilgtspējas jautājumiem un mudinot cilvēkus aizsargāt dabu.,” uzsver konkursa atbalstītāja, Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere.

Jāpiebilst, ka “Ne-Patiesību” gleznu izstāde turpmākā gada garumā ceļos pa konkursā iesaistītajām izglītības iestādēm, savukārt labāko gleznojumu fotogrāfijas un apraksti tiks iekļauti Europe Direct Austrumlatgalē 2024. gada galda kalendāra “Ne-Patiesības” vizuālā noformējuma veidošanā.

9. maija dienas kārtība 
Rezultāti

Madara Bērtiņa,
RMDV direktores vietniece