Rēzeknē notika saruna par garīgo veselību

Foto no kreisās: tulce Inga Gedžūne, mākslinieks Mati Pikujemsa, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā pārstāvis Vadims Murašovs, psihoterapeits Anti Ervasti un RMDV direktore Ilma Šteinberga

Maija vidū Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā (RMDV) viesojās Somijas zīmola “Cup Of Therapy” (LV: “Tasīte terapijas”) dibinātāji – psihoterapeits Anti Ervasti (Antti Ervasti) un mākslinieks Mati Pikujemsa (Matti Pikkujämsä), lai kopā ar vidusskolēniem runātu par mentālo jeb garīgo veselību.

“Mēs vēlamies normalizēt garīgās veselības jautājumus un padarīt tos redzamus. Daudzi cilvēki vēl aizvien izjūt kaunu, stāstot par garīgās veselības problēmām, taču tā tam nevajadzētu būt,” uzsvēra Anti Ervasti. “Mēs ceram, ka pienāks diena, kad runāt par garīgās veselības problēmām būs tikpat normāli kā par fiziskās veselības kaitēm, piemēram, sāpošu muguru vai sagrieztu pirkstu, jo patiesībā fiziskā un mentālā veselība nav nošķiramas. Tāpat kā fiziski dažreiz jūtamies labāk, dažreiz sliktāk, arī mūsu garīgajai veselībai ir labākas un sliktākas dienas.

2017.gada maijā aizsāktais projekts “Cup Of Therapy” radies, apvienojot Anti zināšanas psihoterapijā un Mati talantu vizuālajā mākslā. Runājot un analizējot dažādas mentālās veselības problēmas, duets rada melnbaltus zīmējumus, kuros attēloti dažādi dzīvnieku tēli reālās dzīves situācijās. Tie ir gan bēdīgi, gan priecīgi mirkļi, kas aicina atteikties no stereotipiem, raisa emocijas un liek aizdomāties katram pašam par sevi attiecīgajā situācijā. “Tu skaties uz attēlu un apjaut, ka arī tev ir šāda problēma, ka tev varbūt neklājas tik labi un par to ir nepieciešams parunāt,” teic Anti. “Mēs apzināti izmantojam melnbaltus dzīvnieku attēlus, jo vēlamies, lai tie ir iekļaujoši un nekultivē stereotipus, kādi varētu rasties, ja attēlos būtu cilvēki, turklāt dzīvnieki raisa lielāku empātiju.”

Tiekoties ar RMDV audzēkņiem,  tika pārrunāti rīki un prakses, lai mācību, darba un privātajā dzīvē saglabātu līdzsvaru un emocionālo labsajūtu. “Psiholoģiskā noturība ir nepieciešama visiem, taču mēs ar to nepiedzimstam, bet gan attīstām un veidojam. Mūsu emocijas ir kā laika apstākļi – ir saulainas dienas, bet ir arī mākoņainas un lietainas dienas, kas ir pilnīgi normāli, galvenais apzināties – ja ne rīt vai parīt, tad nākamnedēļ tu jutīsies labāk,” atzina psihoterapeits.

“Mūsdienās ir ārkārtīgi drudžains dzīves ritms. Gan darbs, gan mācības prasa no mums arvien vairāk un vairāk, bet mums katram ir savas robežas, tāpēc ir ļoti svarīgs balanss. Mācies vai veic savu darbu pēc labākās sirdsapziņas, bet vienmēr atceries par sevi, laiku sev, ģimenei, attiecībām un arī laiku rotaļām vai spēlēm – mēs kā pieaugušie nerotaļājamies gana daudz, bet tas ļoti palīdz uzturēt formā savu mentālo veselību. Tiem, kam ir bērni vai citi mazi radinieki, to izdarīt ir vieglāk – rotaļājieties kopā ar viņiem!” aicināja somu psihoterapeits.

Tāpat esot ārkārtīgi svarīgi atpazīt signālus, kad visa ir par daudz un tuvojas izdegšana: “Aizmāršība, mazāka spēja koncentrēties, iestājas cinisms un viss paliek vienaldzīgs, vispārējs nogurums, taču arī atpūsties un izgulēties nesanāk, jo pat brīvdienās prāts turpina risināt skolas vai darba lietas.” Anti Ervasti uzsvēra miega nozīmi garīgās veselības saglabāšanā: “Kvalitatīvs, aptuveni 8 stundu miegs ir ļoti svarīgs. Guļot mūsu smadzenes strādā kā veļasmašīna – viss liekais tiek izmazgāts vai aizskalots. Guliet, kad vien varat!”

Jāpiebilst, ka “Cup Of Therapy” melnbaltie zīmējumi un padomi apkopoti grāmatā, kas iznākusi 25 valstīs un rudenī būs pieejama arī Latvijā. Vairāki desmiti oriģinālzīmējumu šobrīd ir apskatāmi arī izstādē “Cerība un izturība” Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas 2. stāva gaitenī.

Pateicamies Ziemeļvalstu Ministru padomes birojam Latvijā par lielo atbalstu, lai pasākums Rēzeknē varētu notikt.

Madara Bērtiņa,
RMDV direktores vietniece