RMDV audzēkņi apgūst ukraiņu tradicionālo glezniecības rakstu

Novembrī Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas (RMDV) “Mākslas” izglītības programmas 1. kursa audzēknēm un Bērnu mākslas skolas 7. klases skolniecēm bija iespēja piedalīties meistarklasēs, kur kopā ar skolotāju Liliju Maliarovu apguva ukraiņu tradicionālo glezniecības stilu – Petrikivkas rakstu (Петриківський розпис). Meistarklasēs radītos darbus – apgleznotus kreklus un taburetes – līdz decembra vidum var apskatīt izstādē RMDV 1. stāvā. 

“Kopš kara sākuma nebiju strādājusi ar bērniem. Tas ir tik patīkami, ka nevaru pat vārdos izstāstīt, jo bērni dod īpašu enerģiju,” izstādes atklāšanā pastāstīja Lilija Maliarova, vizuālās mākslas skolotāja no Izjumas Bērnu mākslas skolas. 

Lilijas dzimšanas diena ir 23. februārī. Kā zināms, nākamajā rītā Krievija iebruka Ukrainā. Pēc tam neskaitāmi daudzu ukraiņu dzīves neatgriezeniski mainījās, tostarp Lilijai. Izjumas skola tika sabombardēta, Lilijas vīrs gāja bojā kaujās, Lilijai ar bērniem nācās doties bēgļu gaitās – vispirms uz Ukrainas vidieni, cerot, ka karadarbība mitēsies, taču vasarā ģimene pameta valsti. No augusta Lilija ar bērniem – 12 gadus veco Denisu un astoņgadīgo Tamilu – dzīvo Rēzeknē. “Kad aizbraukšana no savām mājām uz citu valsti ir nevis tevis paša apzināta izvēle, bet tevi piespiež apstākļi, ir ļoti grūti to pieņemt. Mums ar bērniem patīk Rēzekne, taču ļoti ceram atgriezties savās mājās Izjumā. Lai gan apstākļi būs smagi, jo visa pilsēta ir sagrauta un izpostīta, tomēr tās ir manas mājas un vieta, kur mīt mana sirds,” teic Lilija. 

Skolotāja atzīst, ka bijis patīkami nodot latviešu bērniem savas zināšanas par Ukrainas tradicionālo mākslu. “Zīmēt pašai – tas ir viens, bet redzēt, kā bērni izprot un iemācās tevis stāstīto, ir ļoti īpašs brīdis.” 

Petrikivkas raksts radies 17. gadsimtā nelielajā Petrikivkas ciemā netālu no Dnipro pilsētas. Petrikivkas ciemā šie tradicionālie ziedu un putnu raksti sastopami it visur – uz māju fasādēm un iekšsienām, traukiem, apģērbiem, koka izstrādājumiem un citur. Raksts tiek gleznots ar otiņu, kurai sariņi ir no kaķa mīkstajām spalviņām – tas ļauj veidot īpaši smalkas līnijas un lāsītes. “Patrikivkas rakstam ir dažādi sarežģītības līmeņi. Ņemot vērā to, cik īsu laiku strādājām, bērniem ir sanācis ļoti labi,” novērtēja skolotāja Lilija.

Paldies par sadarbību un bērnu iesaisti RMDV Mākslu programmas vadītājai Agrai Ritiņai un Bērnu mākslas skolas vadītājai Kristīnei Bindukai. Meistarklase īstenota ERASMUS+ projekta “Daudzveidīgi risinājumi mākslas un dizaina izglītības pielāgošanai mūsdienu darba tirgum” (2021-1-LV01-KA122-VET-000017454) ietvaros. 

Madara Bērtiņa,
RMDV direktores vietniece komunikācijas un radošajā jomā