RMDV audzēkņi tikās ar Mariju Kostočko

12.maijā akcijas “Atpakaļ uz skolu” ietvaros Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā viesojās jaunatnes darbiniece, projektu rakstītāja un īstenotāja Marija Kostočko. Ikdienā Marija strādā ar bērniem un jauniešiem, vadot Līvānu Multifunkcionālo jaunatnes iniciatīvu centru “Kvartāls”, kā arī stāsta Latgales jauniešiem par iespējām iesaistīties projektos, mobilitātēs un brīvprātīgajā darbā gan Latvijā, gan visā pasaulē.

“Jums ir tieši tādas pašas iespējas kā jauniešiem Spānijā, Vācijā vai Kanādā,” lekcijas sākumā uzsvēra Marija. “Tikai jāzina īstie ceļi, kā līdz šim iespējām nonākt. Es varu jums parādīt šo ceļu. Apzināti nelietoju vārdu “iedot iespējas”, jo paņemt tās varat tikai jūs paši.” Jaunatnes darbiniece pastāstīja, ka 21. gadsimts ir straujš un mainīgs, tāpēc nevajag baidīties mainīties līdzi, piemēram, pamainot profesiju un izmēģinot ko jaunu. “Ja cilvēks apstājas, viņš krīt atpakaļ. Pasaule mainās, tehnoloģijas attīstās, tāpēc nevar atļauties sēdēt uz iepriekš iegūtās izglītības lauriem. Mācies kaut vai vebināros, semināros un kursos!”

RMDV audzēkņi bijuši praksēs Lietuvā, Spānijā, Portugālē, Polijā, Norvēģijā un citviet. Visi kā viens atzina, ka tā bijusi vērtīga pieredze, ko labprāt atkārtotu vēlreiz un ko iesaka arī citiem. Jaunieši piekrita, ka atslēga turpmākajiem projektiem ir tīklošanās. Stāsta Marija: “Veidojiet kontaktus, iepazīstieties ar cilvēkiem. Lai kurā valstī jūs būtu, izveidojiet vismaz vienu kontaktu. Jūs nekad nezināt, kad jums tas nākotnē varētu noderēt. Līdzīgi arī ar valodām. Iemācieties kaut dažas frāzes tās zemes valodā uz kuru esat atbraucis, jo piekritīsiet, ka ir ļoti patīkami, ja cilvēks, kurš nupat ieradies no citas valsts, jums pasaka “Labdien!” vai “Paldies!””

Sarunas noslēgumā Marija novēlēja nebaidieties. “Tiem, kuri ir drosmīgi, tas nesagādās problēmas. Bet pārējos aicinu spert mazus solīšus, piemēram, noskaidrojiet, kādas programmas vai projekti ir pieejamas valstī, uz kuru vēlaties aizbraukt. Jums ir ļoti daudz iespēju, īpaši līdz 30 gadu vecumam, jo tik ilgi Eiropas Savienībā cilvēks tiek uzskatīts par jaunieti. Nebaidieties, meklējiet iespējas un jūs iegūsiet nenovērtējamu pieredzi!”

“Atpakaļ uz skolu/Atpakaļ uz universitāti” ir ES iniciatīva, kā laikā dažādu nozaru pārstāvji atgriežas skolās un universitātēs, lai dalītos ar jauniešiem pieredzes stāstos par iespējām, dzīvi un darbu ES, stāstītu par prasmēm un zināšanām, kas nepieciešamas, mudinātu kļūt zinātkāriem un iedvesmotu izkopt daudzveidīgus talantus.

Madara Bērtiņa,
RMDV direktores vietniece