RMDV audzēkņi zīmē komiksus par klimata pārmaiņu ietekmi

Atsaucoties UNESCO Pasaules mantojuma centra aicinājumam, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas (RMDV) audzēkņi 2022. gada septembrī veidoja komiksus  par klimata pārmaiņu ietekmi uz kultūras un dabas mantojumu. 

UNESCO komiksus aicina veidot jau 20 gadus, un ikreiz to galvenais varonis ir Patrimonito. Tulkojumā no spāņu valodas tas nozīmē “mazais mantojums”, tāpēc Patrimonito ir kļuvis par mantojuma sargu, kā arī par Pasaules mantojuma izglītības programmas simbolu un talismanu. Kopā ar viņu jaunieši izzina UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautos objektus un aktualizē klimata pārmaiņu ietekmi.

Piemēram, RMDV programmas “Apģērbu dizains” 2. kursa audzēkne Aļona Daņiļenkova savā komiksā stāstīja par UNESCO aizsargāto Vatu jūru, kas atrodas starp Nīderlandi, Dāniju un Vāciju. Ūdens līmeņa celšanās apdraud ekosistēmu neparasti seklajā jūrā, kur mājvietu raduši gan visdažādākie putni, gan citviet Rietumeiropā reti sastopami vai pat izmiruši augi un dzīvnieki.

Klimata pārmaiņu izraisīto ūdenslīmeņa paaugstināšanos izcēla arī programmas “Komunikācijas dizains” 2. kursa audzēkne Kate Kindzule, komiksā uzzīmējot, kā tas ietekmē zvejniekciemus Norvēģijā. Savukārt 4. kursa audzēkņi Anastasija Mišarina (programma “Restaurācija”) un Iļja Ivanovs (programma “Koka izstrādājumu dizains”) komiksā stāstīja par kādu labo darbu, kas paveikts kultūras mantojuma saglabāšanā, proti, viens no populārākajiem apskates objektiem Ēģiptē – Abū Simbelas tempļi – 1960. gadā tika pārcelti uz drošāku vietu, jo tolaik uzbūvēja Asuānas aizsprostu, kā rezultātā ūdenslīmenis Nīlā būtiski pieauga, un tempļi būtu applūduši. 

Jauniešu veidotos komiksus var apskatīt izstādē RMDV bibliotēkā līdz 20. oktobrim.

Irina Laganovska-Vesere,
UNESCO sadarbības koordinatore Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā