Sācies mākslas bazārs /neskarts/

21. decembra vakarā Latgales ielā 71, Rēzeknē, tika atklāts pirmssvētku bazārs / neskarts / Rēzeknes jauno mākslas talantu atbalstam. Tajā savus radītos mākslas darbus – gleznas, zīmējumus, grafikas, galda spēles un tēlniecības objektus – apskatīt un iegādāties piedāvā vairāk nekā 30 Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles un Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas  (RMDV) audzēkņi. 

Nosaukums / neskarts / izvēlēts, jo te redzamie mākslas darbi ir jauni, svaigi, komercijas un svešu roku neskarti. Visi apskatei izliktie darbi ir oriģināli, radīti vienā, unikālā eksemplārā.

“Lai gan Rēzeknē darbojas divas jaudīgas mākslas izglītības iestādes, tomēr nav tādas vietas, kur vienkopus publiskai apskatei un iegādei būtu izlikti jauno mākslinieku radītie darbi,” pastāstīja tirdziņa organizators Raimonds Platacis. Mācot kursu “Mārketings radošajās industrijās” Raimondam kopā ar audzēkņiem un mācībspēkiem radās ideja pirmssvētku laikā sarīkot bazāru, lai mākslu izvestu ielās un veidotu jaunus tiltus starp mākslas pasauli un pilsētas dzīvi. “Māksla ir notikums, es šodien jūtos kā mākslas notikumā. Šādi pasākumi ir ļoti svarīgi un vajadzīgi gan pilsētai, gan māksliniekiem,” uzsvēra gleznotāja, RMDV pedagoģe Agra Ritiņa. 

Atklāšanas pasākumā notika arī diskusija Bazars par mākslu”, kurā Rēzeknes mākslas izglītības iestāžu, pašvaldības, kultūras nozares un vietējo uzņēmēju pārstāvji runāja par mākslas attīstības iespējām digitālajā laikmetā un par to, kā pilsētvidē veidot auglīgu sadarbību starp māksliniekiem, iedzīvotājiem un pašvaldību.

“Mums ir talantīgi, apņēmīgi un ieinteresēti jaunie mākslinieki, tomēr ir vajadzīgs kāds, kurš iedod to grūdienu un aizrauj,” uzrunājot klātesošos teica RMDV direktore Ilma Šteinberga. “Liels paldies Raimondam Platacim, jo tieši viņš jauniešus ir tā aizrāvis, ka viņi ir gatavi darboties un iesaistīties līdz pusnaktij un vēl ilgāk. Kopīgi jums ir izdevies šajās ledus aukstajās telpās izveidot mājīgu vietu, kur gribas uzkavēties un baudīt mākslu. Turklāt jauki, ka jums ir izdevies atrast telpu ar lieliem logiem – tas dod sajūtu, ka māksla ienāk pilsētā.” Direktore cer, ka apmeklētāji būs ne tikai patīkami ziņkārīgi, bet arī dāsni un iedvesmos jaunos māksliniekus darboties tālāk: “Ticiet vai nē, bet savus darbus izlikt vērtēšanai, nemaz nav viegli – tā ir tāda kā atkailināšanās, kas prasa lielu drosmi.” 

Iegūt mākslas darbus – nenovērtējamas, neredzētas un oriģinālas Ziemassvētku dāvanas – savā īpašumā būs iespējams tikai skaidras naudas ziedojumu veidā, kas pēc tirdziņa nosēguma pilnā apmērā nonāks jauno mākslinieku rīcībā. 

Labdarības bazāra Latgales ielā 71 (blakus lielā tirgus ieejai) darba laiks:

  • 22. decembrī plkst. 16.00-19.00;
  • 23. decembrī plkst. 10.00-19.00;
  • 24. decembrī plkst. 10.00-17.00.

Labdarības tirdziņš tiek rīkots sadarbībā ar biedrību Austrumlatvijas radošo iniciatīvu centrs”. Paldies atbalstītājiem: SIA “Santeko”, AS “Latvijas finieris”, SIA „ALBA-LTD”, SIA “BAIBIŅA”, SIA “Vilards”, SIA “00000000”. 

Madara Bērtiņa, 
RMDV direktores vietniece komunikācijas un radošajā jomā
Foto: Agnese Skangale