TRIJU STIHIJU – ŪDENS, GAISA UN UGUNS, SAVALDĪŠANAS MĀKSLA

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā divas nedēļas pēc kārtas (23. un 30.11.2018.) norisinājās Rēzeknes pilsētas jauniešu porcelāna izstrādājumu veidošanas un apgleznošanas meistarklase “TRIJU STIHIJU – ŪDENS, GAISA UN UGUNS SAVALDĪŠANAS MĀKSLA”. Darbnīcas vadīja RMDV Keramikas izstrādājumu dizaina nodaļas vadītāja Anita Bernāne, skolotājas Vita Borisa un G. Tjanginska.
Pirmajā nedēļā jaunieši, izmantojot balto un melno porcelānu, veidoja dažādu formu un faktūru rotas (aproсes, krelles, gredzentiņus, auskarus, kulonus, brošiņas, piekariņus, kaklarotas kā arī citus dekoratīvos elementus). Jaunieši iepazinās ar vairākām porcelāna apstrādes tehnikām, tai skaitā, lipināšanas, liešanas, apgleznošanas tehnikām, klātienē izjuta visaugstākās kvalitātes materiāla – porcelāna īpašības. Bija interesanti vērot, kāds porcelāna izstrādājums izskatās pirms un pēc apdedzināšanas, jo karstumā, ievērojami zaudējot apjomu, porcelāns joprojām spēja saglabāt formu.
Pirmās nedēļas darbiņi tika apdedzināta 900 grādu temperatūrā speciālā šim nolūkam domātajā ārkārtīgi augstas temperatūras apdedzināšanas elektriskajā krāsnī.
Otrajā nedēļā jaunieši pārklāja savus porcelāna iztrādājumus ar trīju veidu glazūrām :balto, caurspīdīgo un kobalta zilo. Tad sekoja otrā darbiņu apdedzināšana 1250 grādos. Tik augsta temperatūra padarīja līdz šim trauslās rotas izurīgas.
Trešajā nedēļā (14.12.2018.) rotas tiks pārklātas ar šķidro zeltu, lustru vai krāsainajām glazūrām, tad sekos trešā, pēdējā rotu apdezināšana, pēc kuras porcelāna izstrādājumi tiks atdāvināti to autoriem. Meistarklasē piedalījās vairāk nekā 60 Rēzeknes pilsētas un novada skolu jaunieši un skolotāji.

Šis projekts tiek īstenots Jaunatnes iniciatīvu projektu konkursa ietvaros, to finansē Rēzeknes pilsētas dome, un organizē Rēzeknes pilsētas pašvaldības iestāde „Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs”.

Info & Foto: RMDV AP konsultante Gunta Tjanginska