Ekspedīcijas pie Latgales pirtniekiem

Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Tekstilizstrādājumu dizaina izglītības programmas audzēknes skolotājas Ineses Ratnieces vadībā ir uzsākušas ekspedīcijas pie Latgales pirtniekiem, kuri ievēro, saglabā un popularizē pirts tradīcijas, tā nodrošinot ar senajām tradīcijām saistītas pirtslietas – arī pirts dvieli.

Pirmā ekspedīcija bija pie pirtnieces Anitas Reščenko Aglonas novada Kastuļinas pagastā. Kā norāda Inese Ratniece, pirtniece daudz stāstīja par pirts rituāliem, to ietekmi uz cilvēka garīgo un fizisko veselību, demonstrējot dažus no tiem, arī iepazīstināja ar dažādu augu un koku izmantošanu veselības uzlabošanā, izstaigājot dabas taku, stāstīja par ūdens struktūru un tā enerģētiku. Jautāta par dvieli pirts tradīcijās, pirtniece neuzsvēra kādu tā īpašo nozīmi, vien akcentēja, ka dvielim vajadzētu būt no dabiska materiāla – lina vai kokvilna, lai viss process noritētu saskaņā ar dabu.

Savukārt ekspedīcijā pie pirtniekiem Nellijas un Andra Kiščenko Rēzeknes novada Maltas pagastā audzēknes noklausījāmies pirtnieku stāstījumu gan par pirts tradīcijām kopumā, gan par atsevišķiem rituāliem, gan par dvieļu veidiem, kādus izmanto šo rituālu īstenošanā. Izrādās, ka katrs pirts apmeklētājs pirms iešanas pirtī saņem liela izmēra pirts dvieli, kurš izmēra ziņā līdzinās palagam. Pirtniece Nellija stāsta, ka šim nolūkam praktiski izmanto agrākos laikos austus linu palagus, jo šodien amatnieki tik liela izmēra pirts dvieļus nepiedāvā. Protams, var jau izmantot rūpnieciski austu linu audumu, taču tam pietrūkstot gatavotāja īpašās enerģijas.

Nākamās ekspedīcijas plānotas jau tuvākajā laikā.

Projekts ,,Pirts dvielis Latgalē’’ tiek īstenots ar Latgales kultūras programmas atbalstu.

 

 

Ekspedīciju vadītāja

Inese Ratniece