Jelgavas tipogrāfijā iepazinām grāmatas tapšanas ceļu

2.aprīlī mūsu skolas Reklāmas dizaina izglītības programmas audzēkņi viesojās Jelgavas tipogrāfijā, lai iepazītos ar uzņēmuma darbu un ofseta tehnoloģijas iespieddarba posmiem: iespiedplašu sagatavošanu, iespieddarba izgatavošanu (druku) un pēcapstrādi. Lūk, arī dažas mūsu jauniešu pārdomas par ekskursiju!

Sintija:

Juris Sīlis, mūsu ekskursijas vadītājs, ļāva izsekot grāmatu tapšanas procesiem no iespiedplašu izgatavošanas un grāmatas lapu locīšanas līdz pat grāmatu vāku laminēšanai.

Dīva:

Tipogrāfijā biju pirmo reizi un guvu pozitīvus iespaidus, bija interesanti vērot procesā, kā grāmatas top no sākuma līdz beigām. Uzzināju, ka 60% no saražotās produkcijas eksportē uz citām valstīm. Sapratu, ka grāmatas veidošanas procesā pirms drukas faila nodošanas tipogrāfijā, ir daudz jāstrādā un ļoti precīzi viss jānorāda, lai iecere izdotos kvalitatīva.

Daina:

Pēc ekskursijas sapratu, ka darbs tipogrāfijā ir daudzkārt sarežģītāks, nekā mums šķiet. Tipogrāfija sadarbojas ar daudzām Eiropas valstīm, tāpēc, ja vēlas šajā nozarē strādāt, ir nepieciešamas labas valodu zināšanas. Lai nonāktu līdz gatavam produktam, papīram jāiziet cauri daudziem sarežģītiem procesiem. Visinteresantākais, manuprāt, ir vāku iesiešana – tas, kā lapas vispirms tiek salocītas, sašūtas un tad ielīmētas vākos.

Renāte:

Jelgavas tipogrāfijas apmeklējuma laikā tika gūts ieskats uzņēmuma darbā. Patika, ka vadītājs uzsvēra prakses mijiedarbību ar mācību procesu, ar to domājot, ka teoriju apgūst skolā, bet iemaņas tiek nostiprinātas darba vidē – praksē uzņēmumā. Guvu ieskatu, cik sarežģīts ir drukas process, kādas zināšanas nepieciešamas, lai strādātu tipogrāfijā, kā arī to, ka labs gala rezultāts prasa paprāvus naudas resursus. Kopumā interesants šķita pats grāmatas tapšanas process no nodrukāšanas līdz vāka apdarei un iesiešanai.

Vēl šajā dienā Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņi apmeklēja ,,Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” izstādi, kurā vienkopus skatāmi profesionālu mākslinieku radītie daudzveidīgie dabas skati.

Māra Zīliņa (Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Reklāmas dizaina izglītības programmas profesionālo mācību priekšmetu skolotāja):

Baudījām izstādes noskaņas un sajūtas, ko iedvesmojusi Latvijas daba. Bijām uzbraukuši arī Rīgas Svētā Pētera baznīcas tornī, no kurienes pavērās visa plašā pilsētas panorāma.