Keramikas izstrādājumu dizaina izglītības programmas audzēkņiem tā bija iespēja apmeklēt Latgales mākslas un amatniecības centru Līvānos, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeju un Polikarpa Čerņavska memoriālo māju – muzeju. Mācību ekskursija notika projekta ,,Skolas soma” ietvaros.
Latgales mākslas un amatniecības centra keramikas darbnīcā māksliniece Eleonora Pastare vadīja nodarbību porcelāna rotu veidošanā. Tika demonstrēti pašas veidotie rotu paraugi, procesā iesaistot arī audzēkņus.
Turpat, mākslas un amatniecības centrā, tika apskatīta pastāvīgā ekspozīcija ,,Amatnieki Latgalē 19.-20.gadsimts’’, kas iepazīstināja ar daudzajiem senajiem priekšmetiem, darbarīkiem, arī vecmeistaru keramiku. Izrādās, ka šajā ekspozīcijā ir skatāma unikāla 94 metrus gara, austa tautiskā josta. Savukārt centra modernajā izstāžu zālē tai brīdī varēja vērot izstādi fotogrāfijās ,,Mans tautastērps’’.
Lielu interesi jauniešos izraisīja pirms 5 gadiem atklātā bankrotējušās Līvānu stikla fabrikas muzeja ekspozīcija, kas tagad ir neatņemama Latgales mākslas un amatniecības centru sastāvdaļa. To saprotamāku un interesantāku papildināja ģida saistošais stāstījums. Pēc tam sekoja pats aizraujošākais: jaunatklātajā stikla pūšanas darbnīcā tika demonstrēta stikla kausēšana un trauku darināšana.
Atpakaļceļā uz Rēzekni arī bija ko apskatīt Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā un keramikas vecmeistara Polikarpa Čerņavska mājā – muzejā. Šeit eksponēti daudzi meistara darbi. Tepat atrodas arī Raivo Andersona keramikas darbnīca, kur varēja iepazīties ar jaunā keramiķa darbiem. Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā tika apskatīta J.Pīgožņa balvas pretendentu glezniecības darbu izstāde.
Gan audzēkņiem, gan skolotājiem mācību ekskursija ir ieguvums. Rotu veidošanas darbnīcas laikā gūtās atziņas lieti noderēja savas skolas organizētajā projektā ,,Porcelāna rotu veidošana’’. Rotu veidošana tika iekļauta arī kā mācību uzdevums priekšmetā Kvalifikācijas prakse. Radās priekšstats par stikla mākslu Latvijā un tās vēsturi, kā arī bija izdevība klātienē vērot seno stikla pūšanas procesu, jo stikls ir arī keramikas materiāls, kas ir glazūru pamatsastāvdaļa. Savukārt P.Čeņavska mājas – muzeja apmeklējums papildināja zināšanas keramikas vēsturē par Latgales keramikas vecmeistariem.
RMDV Keramikas izstrādājumu dizaina izglītības programmas vadītāja
Anita Bernāne