RMDV pedagoģes Agras Ritiņas personālizstāde Marka Rotko mākslas centrā

Agra Ritiņa glezniecībā ienāk no dabas norišu fiksācijas un paliek dabai uzticīga, tverot tajā iedvesmu, krāsu un gaismu attiecību spēles, noskaņu, formu un saturu, transformējot redzēto, definējot sev būtisko un veidojot peldošo, reizēm zemu slīgstošo mākoņu studijas kā nebeidzamus kroņus. Māksliniece uzsver: “Pasaules lieluma izjūta man sākas ar ieiešanu dabā. Katru gadu kā no jauna ieraugu atkārtojamies pavasara ziedēšanu. Katrreiz priecājos par tikko pļautu zāli un tās svaigo smaržu; par āboliņa lapiņām, kas kārtojas cita pie citas. Ziedu pušķi kā mākoņi iegulst vāzēs. Un pavasara, vasaras un rudens krāsainību nomaina dabā iestājies ziemas grafiskais miers…” Vasaras un ziemas plenēros izjusto, kā arī iespaidus, kas gūti, mērojot ceļu no mājām uz darbu un darbnīcu un atpakaļ, māksliniece transformē lielformāta ainavās un mazos sajūtu rāmjos.

Pastozi un jaušami liriski, sievišķīgi, bet stabili izsvērti un reizē monumentāli lakoniski un estētiski tīri – tādi ir kompozīciju laukumi Agras Ritiņas daiļradē un gleznotājas jaunāko darbu kopumā izstādē “Kronis” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Agra Ritiņa ir dzimusi un augusi Ludzā. Arī pirmā satikšanās ar mākslu piedzīvota dzimtajā pilsētā un vēlāk Rēzeknē, apgūstot rokdarbu specialitāti Rēzeknes Mākslas koledžā. Glezniecību māksliniece apguvusi bakalaura studijās Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē pie gleznotāja A. Zelča, kā arī maģistrantūrā Latvijas Mākslas akadēmijā pie profesoriem K. Zariņa un A. Naumova. Agrai ir tuvs S. Linartes, V. Mercas, L. Bikšes un V. Zariņas radošais rokraksts, kas pamudinājis izkopt pašai savu glezniecisko stilu.

Līdztekus radošajam darbam māksliniece pasniedz gleznošanu, zīmēšanu un kompozīciju Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā. Kopš 2006. gada Agra darbojas gleznotāju apvienībā V.I.V.A., ar kuru kopā sarīkotas vairāk nekā 30 izstādes, radošajā kontā ir vairāk nekā 20 personālizstādes, kā arī dalība grupu izstādēs un starptautiskos plenēros Latvijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Somijā, Vācijā, Beļģijā, Portugālē un Turcijā. Kopš 2015. gada māksliniece piedalās izstādē “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” Svētā Pētera baznīcā Rīgā, 2020. gadā kļūstot par balvas laureāti. Viņas darbi ir pārstāvēti Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, Ludzas Novadpētniecības muzejā un privātkolekcijās Latvijā un ārvalstīs.

Lepojamies ar mūsu pedagogu radošajiem sasniegumiem un aicinām apmeklēt Agras Ritiņas izstādi “Kronis” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Izstāde skatāma no 28.01.-10.04.2022.

Ināra Groce, Daugavpils Marka Rotko publicitātes materiāli