Skatāmies filmas

Maijā, pateicoties “Latvijas Skolas somas” piedāvājumam, 70 Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņiem bija lieliska iespēja noskatīties mākslas filmu “Pilsēta pie upes”. Filma veidota pēc Gunāra Janovska tāda paša nosaukuma romāna motīviem, scenārija autors un režisors Viesturs Kairišs. Tas ir stāsts par attiecībām uz vēstures notikumu fona. Trīs politisko režīmu maiņa tiek parādīta no vienkārša latgaļu puiša, daiļkrāsotāja, redzespunkta. Filmā parādīts, kā mainoties apstākļiem, mainās vērtības un attiecības. Par redzēto audzēkņi izteica arī viedokli. Lūk, daži no tiem:

“Sapratu, cik tas tomēr ir interesanti un īpatni iepazīstināt skatītājus ar Ulmaņlaikiem caur gleznotāja (maļara) darbu. Kā ikdienišķa, brīžiem pat nesvarīga persona, tiek iesaistīta visādās politiskās lietās.“ “Ļoti iespaidīga filma, es noteikti to noskatīšos vēlreiz!”

Pateicoties “Latvijas Skolas somas” piedāvājumam, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas 1. kursa audzēkņi noskatījās animācijas filmu “Mans mīļākais karš”. Vēsturi mēs izzinām mācību stundās, no grāmatām, apmeklējot muzejus un klausoties aculiecinieku stāstījumā. Padomju laiki Latvijā vēl palikuši atmiņā tiem, kuri piedzīvoja šos laikus. Animācijas filmā tiek parādīts totalitārais režīms no mazas meitenes redzespunkta. Par redzēto audzēkņiem bija jāraksta arī viedoklis. Lūk, kāda viedokļa fragments:

” Filma likās interesanta, aizraujoša un arī bēdīga, jo tās laikā es varēju izjust visu – nodevību, bailes, laimi, apjukumu, raizes, neizpratni.  Esmu ļoti priecīga, ka mums parādīja šo filmu, jo tā deva iespēju visu aplūkot no bērnu skatupunkta. To, kā augot, mainās cilvēka uztvere un domāšana, bet valsts iekārta ir tāda, kāda ir, tā nepielāgojas.”

Paldies projektam par lielisko iespēju!

Paldies skolotājām Sandrai Kļaviņai un Irinai Laganovskai-Veserei par sadarbību.

Latvijas Skolas somas Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas koordinatore Skaidrīte Romančuka.